Chrupiąca tarta z kremem migdałowym podawana ze świeżymi figami. Idealny przepis na deser z figami rozpoczynający sezon jesiennych wypieków!
Z Czym Jeść Świeże Figi
Figi mają delikatny, lekko słodki smak, co sprawia że idealnie pasują do różnych składników, ale ich lekki smak najlepiej pasuje do orzechów, serów i ziół. Świeże figi warto łączyć z:
- deskami serów – to doskonały sposób na podkreślenie ich smaku przez zestawienie ich ze znacznie bardziej wyrazistymi serami;
- orzechami – np. migdałami, orzechami pekan, orzeszkami pinii, orzeszkami ziemnymi. Możesz najlepiej wykorzystać tę kombinację smaków w ciastach, ale świetnym pomysłem jest również połączenie tych składników w owsiankach, do gofrów lub naleśników;
- ziołami – zwłaszcza rozmarynem i tymiankiem. Zioła te mają bardzo mocny aromat i dlatego świetnie smakują z figami;
- sałatkami – dodanie świeżych fig do sałatki to najlepszy sposób na połączenie wszystkich tych smaków. Sięgnij po liście sałaty, dodaj swój ulubiony ser, a wszystko posyp orzechami i ziołami.
Jak Jeść Świeże Figi?
Figi można jeść na surowo razem ze skórą. Pokrój je w cienkie plasterki i połóż na toście z masłem orzechowym, pokrój na cztery i zjedz sam owoc lub pokrój na kawałki, aby dodać do swojej ulubionej sałatki. Jeśli skórka figi Ci nie odpowiada, możesz je również obrać. Kilka pomysłów na to, do czego dodać świeże figi:
- śniadaniowa owsianka – połącz płatki owsiane, mleko kokosowe, miód, kawałki świeżej figi i kilka orzechów pekan;
- sałatka jesienna – garść rukoli, pieczony batat, awokado, orzechy pekan lub włoskie, cytryna + musztarda + dressing miodowy, kawałki świeżej figi;
- naleśniki śniadaniowe – użyj tego przepisu na cytrynowe pancakes z koziego sera (przepis na razie dostępny jest w angielskiej wersji, wkrótce pojawi się również polska!), udekoruj kawałkami świeżych fig i polej domowej roboty syropem cytrynowo-miodowym.
Składniki w Tej Tarcie ze Świeżymi Figami i Kremem Migdałowym
- Mąka – najlepsza będzie tortowa;
- Masło – to jeden z tych składników który naprawdę decyduje o smaku całego ciasta. Upewnij się, że używasz dobrej jakości masła (szczególnie do kremu migdałowego!).
- Cukier – do tarty użyj cukru pudru, ponieważ ciasto będzie w piekarniku zbyt krótko żeby rozpuścić zwykły cukier. Do kremu migdałowego można użyć zwykłego, granulowanego białego cukru.
- Jajka – upewnij się, że do tarty wykorzystasz jajka schłodzone, a do kremu dodaj jajka w temperaturze pokojowej.
- Mleko migdałowe – pomaga uwydatnić migdałowy smak kremu.
- Mąka ziemniaczana (skrobia) – nada kremowi migdałowemu gęstą, budyniową konsystencję.
- Aromat migdałowy – doda kremowi tego wyjątkowego smaku, dzięki czemu będzie idealnym towarzyszem do naszej dekoracji, czyli…
- Świeże figi – bohater tego ciasta!
Tarta ze Świeżymi Figami i Kremem Migdałowym
Chrupiąca tarta z kremem migdałowym podawana ze świeżymi figami. Idealny przepis na deser z figami rozpoczynający sezon jesiennych wypieków!
Porcje: 9 porcji
Składniki
Na Spód do Tarty
- 180 g mąki pszennej
- 100 g masła (schłodzonego)
- 60 g cukru pudru
- Szczypta soli
- 1 jajko
Do Kremu Migdałowego
- 400 ml mleka migdałowego
- 70 g cukru
- 35 g mąki ziemniaczanej
- 20 g mąki pszennej
- 2 żółtka
- ½ łyżeczki aromatu migdałowego
- 150 g masła (w temperaturze pokojowej)
Instrukcje
Spód do Tarty
- Mąkę przesiać do misy, dodać pokrojone w kosteczkę zimne masło, dodać cukier i szczyptę soli, delikatnie zagnieść tylko do momentu połączenia się składników. Dodać jajko i wodę, połączyć. Ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię i chłodzić w lodówce przez 30 minut.
- Przygotować formę do tarty o wymiarach 36cm x 11cm lub o średnicy ok. 28cm. Piekarnik nagrzać do 180°C góra i dół bez termoobiegu.
- Po upłynięciu czasu, wyciągnąc ciasto z lodówki, rozwałkować między dwoma warstwami papieru do pieczenia, wyłożyć na formę do tarty. Na wierzchu ciasta ułożyć papier do pieczenia, na górze położyć obciążniki do ciasta. Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec 15 minut, następnie zdjąć obciążenie i dopiec jeszcze 10 minut do uzyskania złotego koloru.
Krem Migdałowy
- 300 ml mleka połączyć z cukrem, zagotować. Pozostałe mleko połączyć z mąkami, żółtkami i aromatem migdałowym i dokładnie wymieszać aby rozbić wszystkie grudki. Zmniejszyć moc pod gotującym się mlekiem, dodać mieszankę mleka, mąk i jajek do gotującego się mleka cały czas dokładnie mieszając aby uniknąć powstania grudek. Gotować kilka minut na małym ogniu, ciągle mieszając. Masa powinna mocno zgęstnieć, wtedy zdjąć z ognia i odstawić do całkowitego ostudzenia.
- Masło ogrzać do temperatury pokojowej. Umieścić w dużej misie miksera planetarnego i ubijać najpierw na wolnej, następnie na średniej prędkości miksera do uzyskania puszystej masy (ok. 10 minut). Następnie zwolnić obroty do najniższych i dodawać po łyżce wystudzonej masy. Na koniec ucierać jeszcze przez ok 30 sekund na średnich obrotach miksera.
- Wyłożyć krem na spodzie tarty, udekorować ją przekrojonymi na pół figami i gałązkami rozmarynu lub tymianku. Smacznego!